Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Śląskie areną olimpijskich zmagań

Śląskie areną olimpijskich zmagań

Uroczysta inauguracja igrzysk polonijnych odbyła się wieczorem 2 sierpnia w Rybniku. Rozpoczął ją kolorowy przemarsz reprezentantów Polonii z kilkudziesięciu krajów świata, w tym tak odległych jak Australia czy Argentyna.

 

 

Symbolicznym punktem imprezy było zapalenie znicza olimpijskiego. Władze regionu reprezentował członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak oraz Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik. „Witam w województwie śląskim, regionie, który kojarzył się przez lata z przemysłem ciężkim. Mam nadzieję, że będziecie się mogli przekonać na własne oczy, jak bardzo się przez ten czas zmienił. Poświęcamy wiele wysiłku, by rozwijać sport, kulturę i nowoczesny przemysł, chcemy być regionem kompleksowo rozwijającym się. Życzę wam udanej rywalizacji i wierzę, że wrócicie do swoich domów z bagażem miłych doświadczeń, ale i z przekonaniem, że wracacie ze swojego kraju, z którego możecie być dumni” – podkreślał w trakcie ceremonii otwarcia Grzegorz Wolnik.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbywać się będą w czterech miastach naszego regionu: w Sosnowcu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i w Chorzowie. Uczestnicy zawodów wystartują w dwudziestu dyscyplinach sportowych, ale oprócz samej rywalizacji będą również brać udział w imprezach kulturalnych i odwiedzą interesujące miejsca w regionie.

Każdego dnia po zakończonej rywalizacji zawodnicy spotykać się będą w wioskach olimpijskich, gdzie wręczane będą medale zakończonych tego dnia dyscyplin.

Uroczystościom towarzyszyć będą występy zespołów polonijnych oraz lokalnych artystów. Całość spotkania będzie miała charakter integracji gości ze społecznością lokalną.

Zakończenie Igrzysk odbędzie się 8 sierpnia br. w Parku Śląskim. W ich trakcie zaplanowano też szereg imprez towarzyszących – wystaw plastycznych i koncertów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w czasie Igrzysk jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są:

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Samorząd Województwa Śląskiego przy współudziale Chorzowa, Rybnika, Sosnowca oraz Wodzisławia Śląskiego. Organizatorem wykonawczym jest Rybnicki Młodzieżowy Klub Sportowy.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to największe sportowe polonijne święto organizowane w cyklu dwuletnim w różnych zakątkach Polski już od 1934 roku. Głównym celem organizowania tej imprezy była i jest integracja środowisk polonijnych oraz umacnianie i ożywianie kontaktu z krajem ojczystym.

W zawodach sportowych rozgrywanych podczas Igrzysk Polonijnych uczestniczą Polacy mieszkający na stałe poza granicami Polski, reprezentując państwa, w których się osiedlili.

 

Fot. BP Witold Trólka


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Polki podejmą mistrzynie olimpijskie. Stawką awans do MŚ

[VIDEO] Polki podejmą mistrzynie olimpijskie. Stawką awans do MŚ

2017-05-16 07:50:23

Wkrótce, 15 czerwca br. o g. 18.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej Koszalinie odbędzie się rewanżowy mecz kwalifikacji do mistrzostw świata.


Policyjni siatkarze reprezentujący drużynę KWP w Olsztynie na drugim stopniu podium

Policyjni siatkarze reprezentujący drużynę KWP w Olsztynie na drugim stopniu podium

2017-05-14 19:41:32

W miniony piątek i sobotę w Giżycku rozegrany został II Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej MAZURY CUP 2017. Drużyna reprezentująca warmińsko – mazurska Policję po zaciętym meczu z drużyną Wicher Wilkasy zajęła drugie miejsce


Warszawa: Emocje sportowego weekendu

Warszawa: Emocje sportowego weekendu

2017-05-12 21:21:05

W nadchodzący weekend, 12-14 maja, czeka nas wiele sportowych wydarzeń. Oprócz zawodów żużlowych na PGE Narodowym, warszawiacy będą mogli m.in. wziąć udział w Teście Coopera, obserwować zmagania piłkarzy wodnych czy koszykarzy, a także udać się na XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych.


IBB Polonia Londyn ponownie mistrzem Anglii

IBB Polonia Londyn ponownie mistrzem Anglii

2017-05-11 14:49:50

W pierwszy weekend maja przyszedł czas na zakończenie siatkarskiej ligi angielskiej. W dniach 6-7.05 w Narodowym Centrum Siatkówki w Kettering odbyły się finałowe spotkania najwyższej ligi rozgrywkowej – Super8. IBB Polonia Londyn spotkała się na parkiecie z drużyną Sheffield Hallam.


Biegi i Puchar Polski na stadionie PGE Narodowym

Biegi i Puchar Polski na stadionie PGE Narodowym

2017-04-28 19:39:21

W poniedziałek, 1 maja, zgromadzenia publiczne, a we wtorek, 2 maja mecz finałowy Pucharu Polski pomiędzy Lechem Poznań a Arką Gdynia na stadionie PGE Narodowym, Bieg Flagi i obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spowodują zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej.


Zajęcia z samoobrony dla urzędniczek poprowadził policyjny instruktor

Zajęcia z samoobrony dla urzędniczek poprowadził policyjny instruktor

2017-04-28 15:10:34

Policyjny instruktor przeprowadził szkolenie dla pracowników socjalnych powiatu golubsko-dobrzyńskiego z zakresu bezpieczeństwa. Spotkanie, oprócz wykładu, miało również charakter warsztatów, podczas których asp. sztab. Jacek Kozerski - instruktor taktyki i technik interwencji zaprezentował elementy samoobrony, które mogą przydać się w nie zawsze bezpiecznej pracy urzędniczek.


Taniec Latino. Warsztaty salsy, lambady, tanga. Klimaty Ameryki Łacińskiej na warszawskiej Woli

Taniec Latino. Warsztaty salsy, lambady, tanga. Klimaty Ameryki Łacińskiej na warszawskiej Woli

2017-04-26 11:56:04

Warsztaty żywiołowej salsy, radosnej lambady, pełnego emocji tanga połączone z muzyką meksykańskich mariachi na żywo to niektóre atrakcje czekające na uczestników projektu „Wolskie inspiracje latino”. Przez najbliższe 3 miesiące warszawska Wola wypełni się magią i radością płynącą wprost z Ameryki Łacińskiej.


Znakomity sukces polskiej sztafety na Bahamach! Pokonały reprezentacje Jamajki i USA!

Znakomity sukces polskiej sztafety na Bahamach! Pokonały reprezentacje Jamajki i USA!

2017-04-24 19:40:45

Reprezentantka Bałtyku Koszalin wywalczyła srebrny medal w biegu 4×400 metrów podczas światowych zawodów IAAF w sztafetach, które odbywają się w Nassau, stolicy Bahamów. Polki uzyskały czas 3.28,28 i przegrały jedynie z Amerykankami, trzecie były sprinterki z Jamajki.


Orlen Warsaw Marathon – zmiany w ruchu drogowym

Orlen Warsaw Marathon – zmiany w ruchu drogowym

2017-04-21 19:00:26

W niedzielę, 23 kwietnia, w godz. 9.00 – 14.30, odbędzie się Orlen Warsaw Marathon. Na czas imprezy częściowo wyłączonych z ruchu będzie kilkanaście ulic, m.in.: Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski, Puławska, al. KEN, Jana III Sobieskiego. Zwężona będzie Wisłostrada.


Reprezentacja Polski ponownie w Arłamowie

Reprezentacja Polski ponownie w Arłamowie

2017-04-18 20:02:47

Hotel Arłamów będzie bazą przygotowawczą reprezentacji Polski do lat 21 przed czerwcowym turniejem UEFA EURO U21 Polska 2017, najważniejszym piłkarskim wydarzeniem tego roku w naszym kraju. Dokładnie w tym magicznym miejscu do jakże udanych mistrzostw Europy 2016 we Francji przygotowywała się kadra selekcjonera Adama Nawałki. Drużyna młodzieżowa podąży utartym szlakiem. W Arłamowie reprezentacja będzie miała fantastyczne warunki do pracy i regeneracji.