Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Śląskie areną olimpijskich zmagań

Śląskie areną olimpijskich zmagań

Uroczysta inauguracja igrzysk polonijnych odbyła się wieczorem 2 sierpnia w Rybniku. Rozpoczął ją kolorowy przemarsz reprezentantów Polonii z kilkudziesięciu krajów świata, w tym tak odległych jak Australia czy Argentyna.

 

 

Symbolicznym punktem imprezy było zapalenie znicza olimpijskiego. Władze regionu reprezentował członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak oraz Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik. „Witam w województwie śląskim, regionie, który kojarzył się przez lata z przemysłem ciężkim. Mam nadzieję, że będziecie się mogli przekonać na własne oczy, jak bardzo się przez ten czas zmienił. Poświęcamy wiele wysiłku, by rozwijać sport, kulturę i nowoczesny przemysł, chcemy być regionem kompleksowo rozwijającym się. Życzę wam udanej rywalizacji i wierzę, że wrócicie do swoich domów z bagażem miłych doświadczeń, ale i z przekonaniem, że wracacie ze swojego kraju, z którego możecie być dumni” – podkreślał w trakcie ceremonii otwarcia Grzegorz Wolnik.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbywać się będą w czterech miastach naszego regionu: w Sosnowcu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i w Chorzowie. Uczestnicy zawodów wystartują w dwudziestu dyscyplinach sportowych, ale oprócz samej rywalizacji będą również brać udział w imprezach kulturalnych i odwiedzą interesujące miejsca w regionie.

Każdego dnia po zakończonej rywalizacji zawodnicy spotykać się będą w wioskach olimpijskich, gdzie wręczane będą medale zakończonych tego dnia dyscyplin.

Uroczystościom towarzyszyć będą występy zespołów polonijnych oraz lokalnych artystów. Całość spotkania będzie miała charakter integracji gości ze społecznością lokalną.

Zakończenie Igrzysk odbędzie się 8 sierpnia br. w Parku Śląskim. W ich trakcie zaplanowano też szereg imprez towarzyszących – wystaw plastycznych i koncertów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w czasie Igrzysk jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są:

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Samorząd Województwa Śląskiego przy współudziale Chorzowa, Rybnika, Sosnowca oraz Wodzisławia Śląskiego. Organizatorem wykonawczym jest Rybnicki Młodzieżowy Klub Sportowy.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to największe sportowe polonijne święto organizowane w cyklu dwuletnim w różnych zakątkach Polski już od 1934 roku. Głównym celem organizowania tej imprezy była i jest integracja środowisk polonijnych oraz umacnianie i ożywianie kontaktu z krajem ojczystym.

W zawodach sportowych rozgrywanych podczas Igrzysk Polonijnych uczestniczą Polacy mieszkający na stałe poza granicami Polski, reprezentując państwa, w których się osiedlili.

 

Fot. BP Witold Trólka


Komentarze

Podobne informacje

Śląscy policjanci kolejny raz najlepszymi siatkarzami!

Śląscy policjanci kolejny raz najlepszymi siatkarzami!

2017-06-23 00:54:02

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Policji w Piłce Siatkowej 2017. Zawody rozegrane zostały w dwóch halach sportowych na terenie Zawiercia. Spośród 13 drużyn, które stanęły do rywalizacji, najlepsza okazała się reprezentacja śląskiej policji.


Inauguracyjne posiedzenie Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich. W perspektywie IO za 3 lata w Tokio

Inauguracyjne posiedzenie Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich. W perspektywie IO za 3 lata w Tokio

2017-06-16 14:20:59

12 czerwca Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu oraz wręczył akty powołania członkom Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich.


Łódź: Pobiegną dla zdrowych piersi

Łódź: Pobiegną dla zdrowych piersi

2017-06-13 08:41:55

„Bieg Kobiet – Zawsze Pier(w)si” rozpocznie się 25 czerwca o godz. 12 w parku na Zdrowiu. Bieg to pretekst. W Polsce co roku na raka piersi umiera pięć tysięcy kobiet. Kolejne 14,5 tys. zapada na tę chorobę.


Spotkanie z młodymi szermierzami w MSiT

Spotkanie z młodymi szermierzami w MSiT

2017-06-08 08:47:04

We wtorek 6 czerwca Jan Widera, Podsekretarz Stanu w MSiT spotkał się z medalistami Mistrzostw Europy Młodzieżowców, Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów, Mistrzostw Europy Juniorów i Kadetów, trenerami: Anną Medyńską-Tercjak, Krzysztofem Walką, Pawłem Kantorskim, Prezesem Polskiego Związku Szermierczego – Adamem Konopką i Dyrektorem Generalnym Związku Jackiem Słupskim.


Złoto i brąz w Mistrzostwach Europy w żeglarstwie. Klepacka, Ogar i Skrzypulec z wizytą w Ministerstwie Sportu i Turystyki

Złoto i brąz w Mistrzostwach Europy w żeglarstwie. Klepacka, Ogar i Skrzypulec z wizytą w Ministerstwie Sportu i Turystyki

2017-05-31 13:49:15

We wtorek 30 maja podsekretarz stanu Jan Widera spotkał się medalistkami ME w żeglarstwie: Zofią Klepacką, Agnieszką Skrzypulec i Jolantą Ogar. W spotkaniu uczestniczyli również trenerzy: Cezary Piórczyk, Paweł Skrzecz oraz Zdzisław Staniul.


Dzień Dziecka w Parku Wodnym Koszalin

Dzień Dziecka w Parku Wodnym Koszalin

2017-05-30 07:51:30

Misją koszalińskiego aquaparku jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, bezpiecznego zachowania się w wodzie. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę a tej w naszym Parku Wodnym Koszalin nie brakuje. Mogli się o tym przekonać uczestnicy majówkowego weekendu, którzy ten czas spędzili na zabawie i warsztatach edukacyjnych.


Warszawa: Upalny dzień spędź na basenie

Warszawa: Upalny dzień spędź na basenie

2017-05-29 18:52:44

Temperatury niemal letnie, więc najwyższy czas na odkryte pływalnie. Ich otwarcie zaplanowano już na sobotę, 3 czerwca. Na relaks w wodzie zaprasza także blisko trzydzieści krytych basenów. Trzeba jednak pamiętać, że lato to czas przeprowadzania na nich prac technologicznych.


Najważniejsze mecze jeszcze przed Polkami

Najważniejsze mecze jeszcze przed Polkami

2017-05-27 09:14:59

Od trzech dni w stolicy trwa Turniej Kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata Kobiet 2018. Biało-czerwone są już po trzech zwycięskich potyczkach z Cyprem, Islandią i Słowacją. Warszawa jest Miastem Gospodarzem zawodów.


Reprezentanci Polski o roli mamy. Dzięki moim rodzicom jestem tu, gdzie jestem!

Reprezentanci Polski o roli mamy. Dzięki moim rodzicom jestem tu, gdzie jestem!

2017-05-25 12:22:20

Mogłoby się wydawać, że główną rolę w kształtowaniu piłkarskiej kariery odgrywają ojcowie. To oni częściej interesują się sportem, widzą w swoich dzieciach odbicie własnych, piłkarskich ambicji. Pamiętajmy jednak, że za plecami młodych piłkarzy i piłkarek, na równi z tatusiami, są też matki.


Blisko pół miliarda na infrastrukturę sportową w 2017 roku!

Blisko pół miliarda na infrastrukturę sportową w 2017 roku!

2017-05-24 13:09:29

- To jest przykład tego, że wspólnie można zrobić bardzo wiele, nawet w tak małych miejscowościach i społecznościach – powiedziała premier Beata Szydło podczas sobotniej uroczystości otwarcia wielofunkcyjnego boiska sportowego w jej rodzinnej miejscowości Przecieszyn.