Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Śląskie areną olimpijskich zmagań

Śląskie areną olimpijskich zmagań

Uroczysta inauguracja igrzysk polonijnych odbyła się wieczorem 2 sierpnia w Rybniku. Rozpoczął ją kolorowy przemarsz reprezentantów Polonii z kilkudziesięciu krajów świata, w tym tak odległych jak Australia czy Argentyna.

 

 

Symbolicznym punktem imprezy było zapalenie znicza olimpijskiego. Władze regionu reprezentował członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak oraz Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik. „Witam w województwie śląskim, regionie, który kojarzył się przez lata z przemysłem ciężkim. Mam nadzieję, że będziecie się mogli przekonać na własne oczy, jak bardzo się przez ten czas zmienił. Poświęcamy wiele wysiłku, by rozwijać sport, kulturę i nowoczesny przemysł, chcemy być regionem kompleksowo rozwijającym się. Życzę wam udanej rywalizacji i wierzę, że wrócicie do swoich domów z bagażem miłych doświadczeń, ale i z przekonaniem, że wracacie ze swojego kraju, z którego możecie być dumni” – podkreślał w trakcie ceremonii otwarcia Grzegorz Wolnik.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbywać się będą w czterech miastach naszego regionu: w Sosnowcu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i w Chorzowie. Uczestnicy zawodów wystartują w dwudziestu dyscyplinach sportowych, ale oprócz samej rywalizacji będą również brać udział w imprezach kulturalnych i odwiedzą interesujące miejsca w regionie.

Każdego dnia po zakończonej rywalizacji zawodnicy spotykać się będą w wioskach olimpijskich, gdzie wręczane będą medale zakończonych tego dnia dyscyplin.

Uroczystościom towarzyszyć będą występy zespołów polonijnych oraz lokalnych artystów. Całość spotkania będzie miała charakter integracji gości ze społecznością lokalną.

Zakończenie Igrzysk odbędzie się 8 sierpnia br. w Parku Śląskim. W ich trakcie zaplanowano też szereg imprez towarzyszących – wystaw plastycznych i koncertów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w czasie Igrzysk jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są:

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Samorząd Województwa Śląskiego przy współudziale Chorzowa, Rybnika, Sosnowca oraz Wodzisławia Śląskiego. Organizatorem wykonawczym jest Rybnicki Młodzieżowy Klub Sportowy.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to największe sportowe polonijne święto organizowane w cyklu dwuletnim w różnych zakątkach Polski już od 1934 roku. Głównym celem organizowania tej imprezy była i jest integracja środowisk polonijnych oraz umacnianie i ożywianie kontaktu z krajem ojczystym.

W zawodach sportowych rozgrywanych podczas Igrzysk Polonijnych uczestniczą Polacy mieszkający na stałe poza granicami Polski, reprezentując państwa, w których się osiedlili.

 

Fot. BP Witold Trólka


Komentarze

Podobne informacje

Trening piłkarzy Nawałki na strzelnicy KGP

Trening piłkarzy Nawałki na strzelnicy KGP

2017-03-24 00:11:32

Piłkarska reprezentacji Polski przygotowująca się do meczu eliminacyjnego Mistrzostw Świata z Czarnogórą, czwartkowy trening strzelecki przeprowadziła na… krytej strzelnicy Komendy Głównej Policji przy ul. Iwickiej w Warszawie.


Sportowy weekend w Warszawie

Sportowy weekend w Warszawie

2017-03-17 19:05:47

Weekend, 18-19 marca, upłynie pod znakiem koszykówki, tenisa stołowego i pływania. Sportowe zawody odbywać się będą w Wawrze i na Ursynowie.


Lekkoatletyka: Policjantka z Wrocławia najlepsza w 7. Biegu na Szczyt Rondo 1

Lekkoatletyka: Policjantka z Wrocławia najlepsza w 7. Biegu na Szczyt Rondo 1

2017-03-16 10:24:24

W sobotę 11 marca w Warszawie w budynku Rondo 1 odbył się 7. Bieg na Szczyt Rondo 1, w którym st. sierż. Anna Ficner z Wydziału Konwojowego KWP Wrocław, członkini Reprezentacji Komendanta Głównego Policji w Lekkoatletyce, pomimo mocnej rywalizacji zawodniczek wywalczyła 1 miejsce w klasyfikacji kobiet.


Ruszyła sprzedaż biletów na mecz reprezentacji Polski U-21 z Czechami

Ruszyła sprzedaż biletów na mecz reprezentacji Polski U-21 z Czechami

2017-03-14 08:17:02

Ruszyła sprzedaż biletów na mecz reprezentacji Polski do lat 21 z Czechami, który odbędzie się 27 marca 2017 roku o godzinie 17:00 w Kielcach. Wejściówki po raz pierwszy są do kupienia przez portal Łączy Nas Piłka.


Medaliści Halowych Mistrzostw Europy w Belgradzie wrócili do Polski

Medaliści Halowych Mistrzostw Europy w Belgradzie wrócili do Polski

2017-03-08 01:49:02

6 marca w hotelu Courtyard Warsaw Airport odbyło się spotkanie z medalistami 34. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Belgrad 2017. Zawodnikom pogratulowali Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki oraz Podsekretarz Stanu w MSiT Jan Widera.


Zapisz się na wiosenne Grand Prix Żoliborza

Zapisz się na wiosenne Grand Prix Żoliborza

2017-03-06 08:56:48

Wiosna na Żoliborzu rozpocznie się biegowo. Cykl Grand Prix Żoliborza składać się będzie z trzech wydarzeń. Odbędą się one 12 kwietnia, 10 maja i 7 czerwca. Obok biegów dla dorosłych przygotowano również zmagania sportowe młodzieży. Rozpoczęły się zapisy.


Biofarm Basket Junior U20 zdobywcą brązowego medalu Mistrzostw Polski !

Biofarm Basket Junior U20 zdobywcą brązowego medalu Mistrzostw Polski !

2017-03-02 10:32:05

W miniony weekend Biofarm Basket Junior Poznań brał udział w Mistrzostwach Polski do lat 20, na których zdobył 3. miejsce, ustępując jedynie wrocławskim faworytom – Śląskowi oraz WKK.


Trening ogólnorozwojowy w longboardingu

Trening ogólnorozwojowy w longboardingu

2017-02-17 13:18:01

Dlaczego trening ogólnorozwojowy w longboardzie jest ważny?


KKS Lech Poznań – Sukces w Warszawie. INEA Stadion otwarty na półfinał Lech – Pogoń

KKS Lech Poznań – Sukces w Warszawie. INEA Stadion otwarty na półfinał Lech – Pogoń

2017-02-16 17:12:58

Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN przychyliła się do wniosku o darowanie kary zakazu rozgrywania meczów Pucharu Polski przy zamkniętych dla kibiców trybunach, która została nałożona na klub po finale zeszłorocznej edycji tych rozgrywek.


Trenerskie sukcesy policyjnego wykładowcy

Trenerskie sukcesy policyjnego wykładowcy

2017-02-08 09:29:15

Na co dzień kształci młodych policjantów w technikach interwencji, a po służbie trenuje swoich zawodników w brazylijskim jiu-jitsu. Kom. Damian Bartnicki ze Szkoły Policji w Słupsku wychował już kilku mistrzów Polski. Jego zawodnicy startują z sukcesami w zawodach organizowanych w Europie i Azji. Sukcesy policjanta odnotowują także regionalne media.